לקבל תשובות לאחר ראיונות עבודה

עורך דין תעסוקה

אם אתם מחפשים עבודה באופן טבעי ראיונות עבודה הם חלק מרכזי מתהליך מציאת העבודה. בסה"כ זה דבר הגיוני בכך שצריכים קצת להכיר אתכם, לפני שמפקידים עבודה בידכם ומשלמים לכם סכומי כסף בסוף חודש.

סביר להניח שאתם מכירים את המצב שהתראיינתם במקום שמצא בעיניכם, ואפילו הלך לכם די טוב, ועכשיו אתם מחכים לתשובה. ככל שהמשרה נראית יותר אטרקטיבית בעיניכם כך אתם יותר סקרנים ומחכים לשמוע עדכון מהמקום.

וזה בהחלטי הגיוני, בתהליך חיפוש עבודה יש עוד משמעות לקבלת תשובה מראיונות משום שהם מכניסים ודאות ונותנים לך מושג איך לפעול הלאה.

אפילו בכנסת הבינו את הנושא ולכן הוסיפו תיקון לחוק שמחייב מעסיקים לתת תשובות למרואיינים, שזה שינוי מבורך וחשוב להעלות את המודעות בדבר עדכון מועמדים.

הבעיה? המעסיקים מחויבים לתת עדכון רק פעם בחודשיים או שבועיים לאחר שהעובד החדש התחיל לעבוד. כמו כן החוק לא חל על חברות קטנות שמעסיקות עד 25 עובדים, וכמובן שחברות קטנות הם חלק גדול מהמעסיקים בשוק, כך שהחוק לא חל על חברות רבות.

למה לא תמיד מקבלים תשובהכח אדם בחברות

יש מגוון סיבות שבגינן לא מקבלים תשובה לאחר הראיון, לפחות לא בזמן סביר:

חלק מהמעסיקים לא מסודרים ואחרי שהם מראיינים כמות מסוימת של מרואיינים, הם מתקשים לעקוב בעצמם אחר כל המועמדים ולכן גם לא שומעים מהם.

חלק אחר עדיין לא הפנימו את החשיבות והחוק שנוגע לעדכון מועמדים ומניחים ש-"הוא יבין לבד" שהמשרה לא רלוונטית אם לא חזרו אליו תוך זמן סביר.

יש כאלו, בעיקר בארגונים גדולים (אך לא רק) שפשוט מנהלים תהליך גיוס איטי, וכנראה תקבלו מהם תשובה אבל היא עלולה לקחת כמה שבועות.

מגייסים אחרים לא מחזירים תשובה מסיבה קצת מוזרה, פשוט לא נעים להם להתקשר למועמד עם בשורות שליליות, אז עם מעדיפים לא ליצור קשר כל עוד לא יכריחו אותם.

למה כדאי לקבל תשובה?

חוץ מהסיבה הברורה של קבלת תשובות מראיונות עבודה שהיא סקרנות בדבר המשך התהליך, קבלת תשובה חשובה גם כדי לקבל ודאות, איפה אתה עומדים בתהליך הגיוס.

ברגע שיש לכם ודאות על מצב הגיוס אתם יודעים איך לפעול.  אם קיבלתם תשובה שלילית אתה יכול להמשיך הלאה בחיפוש ולא להטריח את עצמך בהתלבטויות לגבי העבודה והמשך התהליך במקום שהתראיינת בו.

אם אין לך תשובה, חוסר הודאות יכול ליצור מצב שבוא אתה למעשה חושב על מקום עבודה שהתראיינת בו, ותוהה מתי ידברו איתך ואיך יתקדם התהליך, בזמן שהמשרה מבחינת המראיין כבר לא רלוונטית עבורך.

כמובן שאם המשרה שהציעו לכם והמקום עצמו לא עניינו אתכם מספיק, יהיה פחות חשוב גם לקבל תשובה, כי סביר להניח שהוא פחות מעסיק אתכם.

אז מה אפשר לעשות?

הדרך הכי פשוטה לקבל תשובה על מראיון עבודה היא פשוט ליצור קשר עם המעסיק. עם כמה שהפתרון הזה הוא פשוט יחסית עדיין הרבה מועמדים חושבים שזה עלול לשדר לחץ למעסיק.

אין ספק אם תפנה למעסיק כל יום-יומיים לאחר ראיון העבודה, זה יכול לשדר לחץ למעסיק ואולי הוא יחשוב שאתה קצת נואש או סימני שאלה אחריך אודותיך.

עם זאת בהחלט אפשר לפנות למעסיק אחרי זמן סביר, למשל שבוע, ולהתעניין אם יש חדש. למעשה אם פונים בצורה עניינית לאחר זמן סביר, הפנייה עצמה יכולה להועיל, משום שזה משדר למעסיק שאתה באמת מעוניין במשרה ולא רק "הגעת לעוד ראיון עבודה" כי זימנו אותך.

למעשה הדבר הכי טוב זה להקדים תרופה למכה- כבר בסוף הראיון לשאול צפי להמשך תהליך ומתי לצפות לתשובה, זה הופך את הדברים ליותר ברורים ונותן לך גם לגיטימציה ליצור איתם קשר לפי הזמנים שהם ציינו.19500115_s

פנייה למעסיק לקבלת תשובה

אפשר לפנות לקבל תשובה מראיון עבודה בכל מיני דרכים לרוב בעיקר דרך הדוא"ל או בטלפון. הבחירה בדרך תלויה גם בהעדפה שלך והפרטי יצירת קשר של המעסיק שיש לך.

כמובן שחשוב לשמור על פנייה עניינת, לא ארוכה מידי וכמובן גם מנומסת ולזכור שכל תשובה היא לגיטימית. מעסיק מראיין כמה וכמה אנשים למשרה והוא לא יכול לקבל את כולם.

בטלפון – אם יש לך רק טלפון של המראיין או איש הקשר בחברה, כמובן שאין התלבטות,  ופשוט להרים טלפון בשעות העבודה ולברר מה סטטוס הראיון. היתרון בדרך הזאת שאתה מקבל לרוב תשובה מאוד מהירה, בהנחה שיש לך את מספר הטלפון הנכון. החיסרון בפנייה בטלפון, שאתה עלול לתפוס את המראיין ברגע פחות מתאים.

בדוא"ל – במידה ולפני הראיון היתה התכתבות במייל, זה בהחלט לגיטימי לפנות למגייס בדוא"ל ולברר מה הסטטוס. היתרון של פנייה במייל היא שהמעסיק יכול לענות בזמן שנוח לו, ובשונה משיחת טלפון לא תתפוס אותו ברגע שהוא קצת לא יכול לדבר. החסרון של פנייה במייל מידיות המענה. קשה לך לדעת מתי תקבל תשובה, האם אחרי שעה או רק לאחר יום ויותר.

לסיכום

אם המשרה שהתראיינתם אליה מעניינת אתכם ואתם מוצאים את עצמכם עסוקים בהתלבטות בדבר המשך התהליך משום שטרם קיבלתם תשובה, כנראה שכדאי לנסות לקבל תשובה איפה הדברים עומדים בנוגע למשרה.

כאשר תקבלו תשובה, תוכלו לקבל ודאות שתעזור לכם לדעת אם להמשיך להשקיע מחשבות על המשרה או פשוט להמשיך הלאה משום שהיא כבר לא רלוונטית עבורכם.

אם טרם קיבלתם תשובה בזמן סביר, הדרך הכי יעילה היא פשוט ליצור קשר עם איש הקשר שיש לכם במקום בו התראיינתם ולשאול בצורה עניינית ומנומסת היכן הדברים עומדים מבחינת החברה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *