מדוע השאלות המוזרות דווקא חשובות בריאיון עבודה?

המועמדים הרי מתכוננים לריאיון העבודה ימים ולעיתים שבועות מבעות מועד, אז איך בכל זאת מפתיעים אותם?

כיום יש לנו כלים לבדוק את הכישורים והכישרונות של העובד בהיבט המקצועי. החל מראיונות ממליצים ועד למבחנים מעשיים ותיאורטיים אותם ניתן לבצע כמעט ללא משאבים דרך האינטרנט (במבחנים שמתבצעים עוד בבית המועמד) או במרכזי הערכה.

כשמועמד מציין בקורות החיים שהוא עיצב באנרים או תכנת אתרים ב-HTML אין בעיה לאמת נתונים אלה. אבל כשעובד מציין שהוא יצירתי, יוזם, רב משימתי, שירותי או אנליטי – קצת קשה יותר למראיין לאמת מידע זה בו במקום.

היום, כשהארגון מגייס עובדים עם דגש גדול יותר על התאמה לתרבות הארגונית, חשוב יותר ללמוד להכיר את המועמד בהיבט האישיותי בפרק הזמן המוגבל יחסית שעומד לרשותנו בריאיון העבודה.

 מועמדים שונאים ששואלים אותם שאלות אישיות, שמחטטים בעבר שלהם ו/או ששואלים אותם שאלות שלכאורה אינן קשורות למקצוע שלהם או לתפקיד המבוקש. סקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים שמועמדים שונאים ששואלים אותם את השאלה 'היכן אתה רואה את עצמךבעוד 5 שנים?' או 'אם היית חיה, איזו חיה היית ומדוע?' וכיו"ב.

אז אם המועמד היה לקוח ומטרת הריאיון הייתה לרצות אותו, סביר להניח שאנחנו, אנשי משאבי אנוש, היינו מוחקים את השאלות המכעיסות הללו מרשימת השאלות למועמדים אבל – אנחנו לא שם כדי לרצות אותם. מטרת ריאיון העבודה הינה לספק למנהל הגיוס הזדמנות לבחון את המועמד מכל זווית אפשרית כדי לבדוק התאמה מקסימלית לתפקיד ולארגון.

לוסי קאלווי, כתבת במגזין Financial Times, חשבה גם היא ששאלות שמוצגות בפני מועמדים במסגרת ריאיון עבודה, שאלות בנוסח לאיזה ירק אתה הכי דומה – הן שאלות מרגיזות ומיותרות ושהצגתן איננה תורמת לריאיון העבודה במאומה. אולם בפאנל מקצועי ב- Hay Festival (שסוקר באתר משאבי אנוש HC Online), היא למדה שהצגת שאלות פתוחות, מפתיעות ולא שגרתיות בפני מועמדים דווקא מקדמת את הריאיון במובנים רבים.

קאלווי: "כשמציגים בפני מועמד שאלות פתוחות בלתי צפויות תופסים אותו בלתי מוכן ועל כן התשובות שלו ישקפו תכונות אופי אמיתיות. זו הזדמנות לגלות דפוסי חשיבה, כושר התמודדות, יצירתיות ואלתור ושיטות לפתרון בעיות, בנטייה הכי טבעית של המועמד."

המלצותה של קאלווי למנהלי משאבי אנוש הינה ניהול ריאיון עבודה תוך כדי הצגת שאלות בלתי קונבנציונאליות מבלי לתת למועמד זמן רב להתכונן, במטרה לאבחן את דפוסי החשיבה שלו ואת שיטות העבודה, הנטייה הטבעית ותכונות האופי המשקפים אותו. לשם כך, קאלווי ממליצה להשתמש במאגר שאלות פתוחות כגון:

  • אם היו מקטינים אותך לכדי ממדים של עפרון ומכניסים אותך לתוך בלנדר (מערבל חשמלי), כיצד הייתה מחלץ את עצמך?
  • אם היית תוכנת מייקרוסופט, איזו מבין התוכנות היית ומדוע?
  • מהי עמדתך בנושא הנדסת ירקות?

חוברות ההדרכה, הספרים, קלטות הווידיאו ואלפי המאמרים המצויים באינטרנט בכל שפה – בחינם  לכל גולש – מאפשרים לעובדים להיערך לריאיון עבודה. מומחים ממליצים למועמדים איך לנהוג החל ממה ללבוש, איך לכתוב קורות חיים, מה לשאול, מה לספר ומה להסתיר. ככל שהתעשייה הזו מתפתחת, נהיה למגייסים קשה יותר ויותר 'לנער' את המועמד ולהוציא ממנו את האני האותנטי שלו. לכן, זה בדיוק הזמן לחזור לאותן שאלות 'מרגיזות' או 'מוזרות' כמו איזו חיה היית בוחר להיות כדי להצליח לפצח את המועמד, עד כמה שניתן, בזמן אמת.

עוד טיפים לקיום ראיון עבודה ניתן למצוא במגזין משאבי האנוש HRus.

שתפו את הפוסט עם חברים

מאמרים נבחרים מהבלוג שלנו

האם משתלם להשקיע בנדל”ן?

נדל"ן הוא אחד הענפים החשובים בעולם. זה היה חלק מרכזי בכלכלה שלנו במשך עשרות שנים. נדל"ן הוא צורת השקעה שקיימת כבר אלפי שנים. זהו תהליך

קרא עוד»

עתירה מנהלית

ערעור מנהלי היה חלק ממערכת המשפט עוד מימי קדם. זוהי דרך לערער על צו או החלטה שקיבל בית משפט. הערעור יכול להיעשות על בסיס כל

קרא עוד»

בפורטל משאבי אנוש וכוח אדם תמצאו את כל המידע הנחוץ לכם על זכויות עובדים, עסקים ועוד.

  • 9758431 - 08
  • פנחס ספיר 8, נס ציונה
  • 17:30 - 09:00
© 2019 All Rights Reserved