תרומה לנזקקים – מה המשמעות של זה

תרומות לנזקקים

ביהדות כמו בלא מעט דתות אחרות, הרעיון של תרומה נזקקים הוא חלק מבסיס האמונה, הערבות, האחווה, העזרה לאחר. עצם ההכרה בכך שיש אנשים שיש להם יותר ולכן הם צריכים לחלוק, יש אנשים שהתברך מזלם והם צריכים להוקיר על כך ולכן עליהם לעזור לחלשים מהם.

תרומה לנזקקים יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, בין היתר דרך עזרה בכסף, עזרה במוצרים וחפצים, עזרה בבריאות, חינוך, דיור ועוד. יש אנשים שתורמים לנזקקים עבודות בית שונות אשר הם מבצעים עבורם ללא תשלום ויש מי שמספק לכם שירותים אחרים, אשר בלעדיהם ייתכן והם לא היו מקבלים אותם, שלא נדבר על זה, שייתכן מאוד שהם היו צריכים לשלם על כך ממיטב כספם, כסף שלא תמיד יש להם.

תרומה לנזקקים היא עניין מהותי מכמה סיבות. ראשית, עצם זה שאנחנו עוזרים למישהו שאין לו זה דבר חשוב. אנחנו נותנים מרצוננו החופשי למישהו אחר, לעיתים זה מישהו שאנחנו כלל לא מכירים ולא יודעים מיהו. שנית, עצם זה שאנחנו מוכנים להתחלק במה שיש לנו, זה משהו רציני, לא כל אחד מוכן ומסוגל לכך.

אך יש בכך עוד כמה דברים שאנחנו צריכים להתייחס אליהם. למשל, אנחנו למשל מכירים בעובדה שיש אנשים חלשים שזקוקים לעזרה. היום אנחנו יודעים, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית, שאם לשכן שלנו אין ורע לו, אז זה יכול להשפיע גם עלינו בהיבטים שונים. אז נכון שיש פה אינטרס קר, אך יש פה גם עניין מהותי, שכן אם יהיה לו רע, יהיה לחברה רע, וזה יכול לפגוע בעוד הרבה אנשים.

חשוב להדגיש, תרומה לנזקק איננה אומרת שאנחנו מסירים את ידיו מאחריות לגורלו. זה לא אומר שאנחנו צריכים להגיד לו להפסיק לעבוד או כל דבר אחר. זה כן אומר, שאנחנו נותנים כלים ראשוניים, בסיסיים, בשביל שהוא יוכל לקיים שגרת חיים סבירה, מכאן והלאה זה יהיה כבר תלוי בו, ומן הסתם, זה יהיה תלוי ברצון שלנו ושל כלל החברה לעזור לו להתקדם אל המטרה שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *