דעה אישית: תואר ראשון או ניסיון תעסוקתי?

תואר ראשון

סיימתי את לימודי התואר שלי לפני יותר מעשר שנים. אני עוסקת בתחום שאותו למדתי ועובדת בחברה גדולה ומוכרת. אני זוכרת, תקופה קצרה לפני שנרשמתי ללימודים, את ההתלבטות שלי בעניין: האם לבחור במסלול של תואר ראשון, או לנסות להשתלב בחברות השונות במשק, לצבור ניסיון וכך גם להתקדם. הדעה שלי, ובמיוחד היום, עשר שנים אחרי, היא אמנם לא חד משמעית אבל נוטה יותר לכיוון של תואר. בכל מקרה, אני מניחה גם שזה עניין אישי מאד וגם מזל, בהרבה מאד מהפעמים.

עניין של בחירה אישית

ההמלצה שלי למי שמתלבט היא לבחון קודם כל את העניין מנקודת מבט אישית. לימודי תואר, כמו לימודי תואר ראשון במדעי המחשב במכללה האקדמית נתניה או כל מסלול אחר, הם לימודים המצריכים משמעת עצמי רבה, יכולת אישית ברמה גבוהה ובכלל גם נכונות להשקיע לא מעט שנים וגם זמן בלימודים עצמם. אני, באופן אישי, אוהבת ללמוד והמסגרת הלימודית מתאימה לי, אולם היא איננה בהכרח מתאימה לכל אחד. ולכן, לפני שחושבים רחוק מדי, כדאי להסתכל פנימה, לבדוק האם ועד כמה זו אפשרות מתאימה. במידה ולא, אפשר גם "לקפוץ למים" ולנסות למצוא עבודה ללא תואר. אולם, כל זאת, כמובן, בהנחה שיש את הידע בתחום.

קבלת כלים רלוונטיים ופיתוח מיומנויות חשובות

אחד היתרונות בלימודים במסגרת מסודרת היא האפשרות ליהנות ממגוון רחב מאד של כלים, שיכולים לעזור בהמשך. הדבר נכון מאד כמעט לכל תחום, בין אם מדובר במדעי המחשב או עבודה סוציאלית. במסגרת לימודי תואר ראשון, וכך גם אני זוכרת מתקופת הלימודים שלי, נחשפים לתחום באופן נרחב יותר, משתתפים בקורסים עיוניים וגם קורסים מעשיים. ישנם אמנם לא מעט כאלה בעלי יכולות גבוהות מאד ללמוד באופן עצמאי ולא במסגרת רשמית כלשהי. אולם יש משהו מיוחד במסגרת לימודית כזו, כמו מכללה או אוניברסיטה, שנותנת הרבה יותר מידע ועוזרת לפתח מיומנויות חשובות.

ומה באשר למקומות העבודה עצמם?

לא פשוט למצוא עבודה. הדבר נכון לגבי כל תחום ולגבי כל משרה שהיא כמעט. שמתי לב, מניסיוני, שמעסיקים מתייחסים לא מעט לתארים השונים שמציגים המועמדים, ובמיוחד כשמדובר במשרה מבוקשת מאד, שעליה מתמודדים רבים. מצד שני, חשובה להם גם היכולת. יכולתו של המועמד להתמודד עם אתגריה של המשרה ועם המשימות השונות שאותן הוא יאלץ לבצע במסגרת תפקידו. ניסיון וידע הם פרמטרים חשובים מאד, אולם גם יכולתו של בעל התפקיד ללמוד את המקצוע, ללמוד את דרישותיו בשטח וליישם זאת בפועל, חשובה לא פחות. בסופו של דבר, מדובר במכלול של נתונים, שקשה להפריד ביניהם. מעסיקים מסוימים יעדיפו לשים דגש על הניסיון, שיכול גם להעיד על היכולת, בעוד שאחרים ישימו דגש דווקא על התואר, שיעיד על הידע.

בין אם אתם בעלי תואר ראשון במדעי המחשב או בכל תחום שהוא, זכרו שידע הוא כח! וזו לא קלישאה. ניסיון יכול לעזור לכם לא מעט, אבל את הידע שצברתם במהלך הלימודים לא תוכלו לרכוש בשום מקום אחר.

מאת: אבי פרידמן

אבי פרידמן עוסק בתחום משאבי האנוש מעל 10 שנה, ושמח לחלוק עמכם מהידע והנסיון שלו במרוצת השנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *