מה קורה לנאשם כשהוא קטין?

אין דאגה יותר גדולה מדאגה של הורה לילד שלו. ומה קורה כאשר מתקשרים אליכם באמצע הלילה מתחנת המשטרה ואומרים לכם שהילד שלכם נמצא בתחנה? אין יותר מפחיד מזה, אנחנו בטוחים. ברוב המקרים, אנחנו רוצים להאמין שמדובר בטעות או בשוגג, ששמו של הבן יירשם בתיקו המשטרתי אך לאחר מכן יהיה שקט והילד יחזור למסלול הישר.

אך מה קורה כאשר מוגש כתב אישום על שמו של הקטין?

כתבי אישום לקטינים, משמע גילאי 12 עד 18, מנוהלים בצורה שונה מאשר כתבי אישום לבגירים, זאת במידה והקטין לא נשפט כבגיר. במידה וילדכם היה מעורב בפלילים בטרם מלאו לו 12, הוא ישויך אוטומטית לגורמים אזרחיים להמשך טיפול, ענישה ושיקום.

מאחר וקטינים אינם יכולים להתמודד עם חקירות רגילות של בגירים, כאלו שיכולות לקחת שעות רבות עד לכדי ימים, לחקירות קטינים קיימות חוקים משלהן התוחמים את החוקרים בזמן מסוים בכדי לא להכביד, להעמיס או להפחיד את הנחקר הקטין.

אם וכאשר מוגש כתב אישום על שמו של קטין, הדיון בעניינו ומשפטו יתבצעו בבית הדין לנוער והחלטה באשר לעונשו. אם מדובר בעונש מאסר, גם פה הנושא יהיה תחת אחריות בית הדין לנוער ובהתאם לגילו של הקטין ודבר העבירה יוסכמו תנאי המאסר.

מאחר ומדובר בקטינים, הזכות של ההורים ללוות אותם בכל שלב קיימת כמו גם האפשרות לספק לקטינים הגנה משפטית וייעוץ משפטי. מאידך, בדומה לבית הדין בו נשפטים בגירים, גם במקרי קטינים קיימת הזכות לייצוג משפטי מטעם הסנגוריה הציבורית במידה וידכם אינה משגת בעורך דין.
ההתייחסות לעבירות קטינים שונה מההתייחסות עבירות בגירים!

חשוב לציין, משפטי קטינים הם חסויים ונותרים בדלתיים סגורות. אדם שלא קשור לתיק עצמו אינו יכול להיכנס, להשתתף, להאזין או להעיד במשפט קטינים. זוהי עובדה שעשויה להקל על קטינים רבים מכיוון שכבגירים התיק יישאר חסוי לכל המעוניין להסתכל בו.

לסיכום,

קטינים אשר עברו על החוק וכרגע ניצבים אל מול מערכת המשפט אינם חומקים מהבנת הפשע שלהם, לרוב יעברו סידרה חינוכית כזו או אחרת ולאחריה שיקום והחזרה אל החברה. אם יישפט קטין כבגיר, יאלץ לקבל כל החלטה של בית המשפט כבגיר לכל דבר.
נתקלתם במקרה כזה בו הילד שלכם מואשם?
אתם מוזמנים לפנות אל עורכת דין שוש חיון ולקבל ייעוץ מקצועי בעניין!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *