מגייסים עובד/ת חדש/ה? כל מה שתרצו לדעת כדי להצליח בגיוס

גיוס עובדים

גיוס עובד חדש הוא דבר לא פשוט, לא משנה אם מדובר בעסק גדול שמגייס כמות עצומה של עובדים מעת לעת ובין אם מדובר בעסק קטן שכולל כמות קטנה של עובדים, ולכל אחד מהם יש כמובן משמעות גדולה מאוד.

זה לא דבר פשוט וקל, מכמה סיבות, שכן כשאנחנו רוצים לגייס עובד, בדרך כלל המטרה שלנו היא שהוא יעבוד אצלנו זמן רב ולא זמן קצר, אנחנו כמובן מחפשים מישהו שיוכל לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר, מישהו שאנחנו יכולים לסמוך עליו, מישהו שאפשר לבטוח בו. במילים אחרות, אנחנו מחפשים מישהו שהוא נכס לעסק בכל היבט שהוא, גם בהיבט האישי וגם בהיבט המקצועי.

אחת הדרכים לגיוס בצורה נכונה הוא מבחן אמינות לעובדים. הרעיון הוא מאוד פשוט, לפני שמגייס עובד לעסק, מלבד ראיון עבודה, מבחנים ושאלונים, מעבירים אותו גם מבחן אמינות בשביל לבחון מספר פרמטרים, לפני שמחליטים אם לגייס אותו או לא.

לפני שנסביר על מבחן אמינות לעובדים, חשוב לציין שלוש נקודות מהותיות. הראשונה, המבחן יכול וצריך להתבצע, אך ורק על ידי חברה מוכרת, מנוסה, חברה שאנחנו יכולים לסמוך עליה שתדע לבצע אותו בצורה נכונה ולהפיק מתוכו נתונים ומסקנות נכונות, בהתאם לתוצאות כמובן. הנקודה השנייה היא, המבחן עצמו הוא כאמור חלק מתהליך הגיוס ולא הדבר היחידי, הנקודה השלישית היא, הרבה פעמים מקומות עבודה בוחרים לערוך מבחני אמינות לעובדים גם בשלבים מתקדמים יותר, כלומר, אחרי שהם גוייסו, כשהם כבר חלק בלתי נפרד מהעסק.

מה זה בעצם מבחן אמינות ומה הוא יכול לתת לנו

מבחן אמינות הוא למעשה מבחן פוליגרף, אשר נהוג לבצע אותו הן בעסקים גדולים, ארגונים, חברות ועוד. הרעיון של מבחן זה, הוא להפנות שאלות לעובד ועל פי התשובות ואופן ההתמודדות שלו עם השאלות, אפשר לראות, האם מדובר באדם אמין, האם מספק תשובות אמיתיות או שקרים, האם הוא עקבי בתשובות שלו, ובכלל האם אפשר לסמוך עליו.

בעקרון, מבחן אמינות בודק כמה היבטים. ראשית, הוא מתייחס לעובד ולעבר שלו, למשל האם הוא השתמש בסמים בעבר, האם יש לו בעיות עם החוק, האם הוא נחשב לעובד טוב או בעייתי במקומות בהם הוא עבד ועוד.

שנית, מבחן אמינות יכול ללמד אותנו ביחס להתנהלות של העובד במקום עבודתו, בדרך התנהלותו עם אנשים במקום העבודה והסביבה בכלל.

שלישית, חלק מהותי מהבדיקה עוסקת בשאלה האם מדובר בעובד שמספק תשובות עקביות או לא, אפילו על פי בסיס שאלות מאוד סטנדרטיות. כך אנחנו יודעים אם מדובר באדם אמין שאפשר לסמוך עליו או לא.

מבחן שכזה גם יכול ללמד את החוקרים שמעבירים אותו על ההתנהגות של העובד בזמן מבחן, כך אפשר לדעת האם הוא נלחץ כששואלים אותו שאלות מסוימות או לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *