כח אדם

כח אדם

לפני כמה עשורים הוכנס לשפה העברית ביטוי "עובדי קבלן". עובדים שנשלחו לעבוד במפעלים, על פי הזמנת האחרונים, מחברת יישום פרטיות, בנוסף ללשכת העבודה הממשלתית. "הקבלן" היה גוזר רווחים משכרם של העובדים והם קיבלו שכר נמוך, שכר מינימום. עובדים אלו לא נמנו עם עובדי המפעלים הקולטים. הם עבדו בפועל במפעלים, נשלחו על ידם להשתלמויות מקצועיות לקדם אותם בתחומים הנדרשים לעבודה אבל את כל התנאים הסוציאליים כמו משכורת, ביטוח לאומי וכו' הם קיבלו מחברת היישום. עם השנים השיטה הפכה למקובלת ופחות עובדים היו עובדים המפעל. גם משרדי הממשלה החלו להעסיק "עובדי קבלן".

מה זה חברת כח אדם

בעשורים האחרונים חברות כח אדם רבות צצו בכל התחומים. התחום החזק ביותר הוא בתחום הסיעוד. לפני כשלושה עשורים נחקק חוק הסיעוד וקשישים, נכים ובעלי צרכים מיוחדים מקבלים עזרה מהמוסד לביטוח לאומי ולצורך כך קלטו חברות כח אדם אנשים רבים שעברו קורסים לטיפול באוכלוסייה זו.

האם עובדי הקבלן מקבלים הזכויות המתאימות להם?

המוסד לביטוח לאומי מקצה לחברת כח האדם שעות עבודה ושכרם של המטפלים בקיזוז רווחי חברת היישום משולם מהקצבה. בהתערבות של יו"ר ההסתדרות החלו מגעים עם המעסיקים לצמצם את תופעת "עובדי הקבלן" וקליטת העובדים כעובדי מפעל לכל דבר. הדיונים החלו לאחר שעובדי הקבלן התמרמרו על העובדה שהם אינם שווים לעובדי המפעל בתחומים רבים וביניהם שכר, מתנות חג, חופשות ובעיקר שלא הופרשו עבורם כספים לקרן פנסיה. לאחר דיונים ואיומים על השבתת המשק הושגו הישגים מכובדים ועובדי הקבלן מקבלים את התנאים המגיעים להם ובעיקר את התנאים הסוציאליים החשובים כל כך. מפעלים רבים קלטו את עובדי הקבלן כעובדים מן המניין והם הועברו יחד עם הזכויות שצברו מחברת היישום למחלקת כח אדם של המפעל. תנאי השכר שלהם השתפרו ויחד איתם גם כל יתר התנאים.

המעסיק הגדול ביותר: המדינה

  • במפעלים ובמוסדות ציבוריים יש מחלקת כח אדם. מחלקה מיוחדת העוסקת בכל תחומי הרווחה לעובד מדאגה לאירועים חברתיים ועד קיום מסיבת פרישה לעובד, משלוח עובדים לקורסים, ימי עיון והשתלמויות ניוד עובדים בין מחלקות ועד הוצאת מכתבי פיטורין.
  • הארגון הגדול ביותר בנושא כח אדם הוא צבא הגנה לישראל. ניתן להבחין בחשיבות ענף כח אדם בצבא בכך שבראש ענף כח אדם עומד מפקד בדרגת אלוף. קיום מחלקה כזו הן בצבא והן במפעלים מחייבת את העומד בראש להיות מקצוען בתחום וחייבים להקפיד על הוראה קטנה כגדולה וזאת כדי למנוע בעיות עתידיות.

בתחום המוניציפאלי עובד בראש מחלקת כח אדם עובד שמנהל את כל הרשומות של העובדים. הוא אחראי מבחינת העובדים של כל המחלקות ברשות. בדרך כלל יש מספר עובדים במחלקה כשלכל אחד יש תפקיד מוגדר על נתח של עובדי הרשות (המחלקות השונות). במחלקה זו מתנהל "תיק נתונים" של כל עובד. בעבר היו אלו רשומות ידניות ובשנים האחרונות הכל ממוחשב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *