לימודי CBT לפסיכולוגים להעצמת היכולת הטיפולית

מורה פרטי

לא פעם מטופלים אשר מגיעים אל פסיכולוגים, חשים שהטיפול מתעסק יותר בטראומות מהעבר מאשר בהווה, הוא מנסה לפתור את העבר ולא להתמודד עם ההווה או עם העתיד. אף על פי שיש לא מעט מטפלים אשר סבורים, שדווקא באמצעות התמודדות עם העבר, ופתרון נקודות לא סגורות אפשר להתקדם הלאה, הרי שמטופלים רבים מחפשים פתרונות יותר פרקטיים, יותר קונקרטיים.

לכן, הם נמשכים לטיפולי CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הרעיון של טיפול זה הוא לנסות לייצר הרגלים חדשים על חשבון הרגלים ישנים, מתוך כוונה לפעול בצורה בריאה ונכונה יותר. מדובר בשיטה שמבקשת לבדוק את האופן בו המטופל מתנהג ולשנות את מה שניתן, כך שהרגלים אשר פגעו בו ומנעו ממנו להתקדם ולצמוח ייעלמו, בזמן שהרגלים חיוביים, אחרים, יתפסו את מקומם.

פסיכולוגים רבים, כאלה שמתמחים בשיטות עבודה מסורתיות של שיחות על העבר, ודרכם להבין את האישיות של המטופל ואת הבעיות איתן הוא מתמודד, מוצאים את עצמם לא פעם מול מטופלים שמבקשים מהם לעבור טיפול CBT, אף על פי שהם אינם מתמחים בכך.

לכן, לימודי CBT יכולים להיות פתרון הולם ומוצלח עבור מטפלים שמעוניינים להרחיב את היריעה מצד, ומצד שני, להרחיב את סוג וכמות המטופלים שלהם. לימודים אלו יכולים להיערך במסלולים שונים, החל ממוסדות לימוד וכאלה במכוני טיפול שמכשירים מטפלי CBT.

צריך לומר, טיפולי CBT הם הרבה יותר ממוקדים מאשר טיפולים משיטות אחרות, הם פועלים ספציפית על הבעיה איתה מתמודדים המטופלים. מאחר ומדובר בשיטה ממוקדת, היא גם יעילה יותר, הרי אדם שעובד רק על דבר אחד, קל לו לראות תוצאות מהר יותר ולהרגיש את השינוי מאשר מטופלים שמנסים לעבור דרך שבילים שונים.

כל זה מוביל לכך שהטיפול הוא קצר יותר, לא מדובר על טיפול שאמור להימשך שנים, אלא טיפול של מספר חודשים. כאן אנחנו יכולים לראות עוד צורך של המטופלים ולהבין מדוע הם מעדיפים טיפול כזה, הוא מהיר ופשוט יותר מאשר טיפולים שנמשכים שנים רבות ולא תמיד רואים תוצאות או את הסוף שלו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *