תוכנית עסקית לעסקים גדלים

מחקרים רבים מצביעים על כך כי השנתיים הראשונות הינן קריטיות לאבחון פוטנציאל ההצלחה של העסק. אם לאחר שנתיים, העסק נראה יציב מבחינה כלכלית, הרווחיות הולכת וגדלה, הלקוחות מרוצים, העובדים מרגישים בטוחים במקום עבודתם, ובכלל ישנה תחושה של הצלחה, אולי הגיע הזמן להרחיב את פעילותו של העסק ולהפוך לעסק גדול?

החלק הקשה כבר מאחורינו?

לאו דווקא. מסתבר כי עסקים רבים, אשר החלו כעסקים קטנים ונמצאים בקצב צמיחה חיובי, מוצאים את עצמם הולכים לאיבוד במצב החדש עד כדי כך שהם קורסים תחת העומס, ונידונים לכישלון. ניתן למנוע זאת באמצעות כלי מקצועי פשוט ואיכותי המכונה בפי כל תוכנית עסקית. תפקידה של תוכנית זו, בין השאר, הוא להציג תחזית של עסק משגשג, יחד עם צעדי פעולה עתידיים למקרה כזה.

איך זה קורה?

עסק קטן שונה לגמרי מעסק גדול, נתון זה בא לידי ביטוי בכל תחומי החיים של העסק: בעסק קטן, למשל, ינהל את המקום בעל העסק עצמו, שיעסיק מספר עובדים מצומצם יחד עם נותני שירות חיצוניים (חשב שכר, מנהל חשבונות ואפילו שליחים), בעסק גדול, לעומת זאת, מספר העובדים יתרחב משמעותית, כבר לא תהיה פנייה לנותני שירות חיצוניים, (אלה יתחילו לעבוד במשרה מלאה) ויהיה צורך בהשמת בכירים נוספים אשר ידאגו לתפעול שוטף של העסק, זאת במקביל להעסקת יועצי תדמית, אנשי מכירות ופרסום, נציגי שירות לקוחות וכיוצא בזה.

ההבדל בא לידי ביטוי בתחומים נוספים כגון: מספר הלקוחות, כלי הרכב והציוד התפעולי, אמצעי הייצור, עלויות השכירות והמיסוי, מיקום העסק, מספר הספקים ובעיקר, הצורך בתזרים מזומנים גדול יותר לצורך הון חוזר לניהול שוטף של העסק. השינוי המשמעותי בתחומים אלו, מעמיד את בעל העסק במצב חדש שהוא אינו מורגל אליו: הלחץ גובר, העסק אינו מתקדם, רמת השירות נמצאת בירידה, הלקוחות נוטשים, הספקים נמנעים מלאשר דחיית תשלומים, והבנק מצמצם את מסגרת האשראי.

תוכנית עסקית, תרופה מוקדמת למכה

איך בכל זאת ישנם עסקים שגדלים וצולחים את התקופה הקשה? הם הכינו תוכנית עסקית מסודרת הכוללת היערכות מוקדמת למצב של צמיחה וגידול בפעילות העסק. התוכנית תציג (לאחר ייעוץ עם גורמי מקצוע מתאימים) מערך מסודר הכולל את התקציב שיידרש לניהול העסק, מספר העובדים הצפוי להיקלט, אפשרות פנייה למשקיעים וכן הלאה. בעזרת התוכנית העסקית, העסק יגדל ויתרחב, לאט ובעיקר, בטוח.

מאת: אבי פרידמן

אבי פרידמן עוסק בתחום משאבי האנוש מעל 10 שנה, ושמח לחלוק עמכם מהידע והנסיון שלו במרוצת השנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *