מהו רשיון עסק וכיצד מקבלים אותו?

ייעוץ למנהלים

אנחנו משקיעים מאמצים רבים כאשר אנחנו מחליטים לפתוח עסק משלנו. יש לנו רעיון מנצח, צוות איכותי, ופטנט מושלם, והכל מחכה לפתיחת העסק, אבל… אין לנו עדיין רשיון עסק.

למה צריכים רשיון עבור העסק?

על פי צו רישוי עסקים, כל עסק העונה לקריטריונים שנקבעו מראש, חייב ברשיון. קיימת רשימה מפורטת ומלאה של עסקים שנדרש רשיון כדי לפתוח אותם, והיא מחולקת לתקנות רבות, אך באמצעות החוק יכולות הרשויות לעקוב אחר עסקים קיימים וחדשים, ולשמור על בריאות הציבור ועל בטחונו. עסק חדש חייב לפנות, טרם הפתיחה, אל רשויות שונות בהתאם לתחום העיסוק שלו, על מנת לוודא שהוא תקין, ועומד בכל הקריטריונים שנקבעו. חלק מהרשויות אליהן צריך לפנות – משטרה, מכבי אש, משרד החקלאות, משרד העבודה, משרד הבריאות, וכן הלאה.

מי הזיז את הרשיון שלי?

קבלת רשיון עסק אינה פשוטה, והיא דורשת מכל עסק חדש שנפתח לבצע בדיקות ובירורים מול הרשויות השונות, כמו למשל – האם העסק שלי באמת זקוק לרשיון? האם המקום ששכרתי מיועד לסוג העסק אותו אני מקים? מול איזה רשויות עליי לעבוד כדי לוודא שהעסק שלי תקין, וכו. לעתים, תהליך קבלת רשיון העסק מתעכב, והוא לא מתקבל גם לאחר שהעסק כבר החל לעבוד, דבר שיכול להוביל לנקיטת הליכים ואף לסגירת העסק החדש.

איך אני יכול להקל על תהליך קבלת הרשיון?

אפשר לנסות ולהתמודד בעצמנו עם הבירורים, ההמתנות, התורים והמעקבים, אך למי שבוחר בפתרון הנוח והיעיל יותר, קיימות היום בשוק חברות המציעות את שירותיהן במתן עזרה לפתיחת עסק חדש. חברות מסוג זה מכירות את הנהלים הרבים ואת הנפשות הפועלות ברשויות השונות, וכך יכולות לזרז את התהליך ולהבטיח שלא יקרו טעויות בדרך. אנשי המקצוע כבר מכירים את התחומים השונים וכחלק מהשירות שהם מעניקים הם מלווים את בעל העסק החל מרגע תכנון התוכניות הראשונות, דרך בחירת המקום וקבלת האישורים המתאימים להפעלתו, ועד קבלת הרשיון עצמו ותחילת העבודה. יתרון חשוב הוא שבאמצעות פנייה לחברה חיצונית ומוכרת ניתן אף לזרז או להקל על חלק משלבי אישור רשיון העסק, ובכך לחסוך כסף מיותר, ולהשיג את מטרתכם במהירות האפשרית.

מאת: אבי פרידמן

אבי פרידמן עוסק בתחום משאבי האנוש מעל 10 שנה, ושמח לחלוק עמכם מהידע והנסיון שלו במרוצת השנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *