הדרכות על בטיחות בעבודה

בטיחות בעבודה

הקפדה על בטיחות בעבודה הינה עניין חשוב מאין כמותו, שכן באופן זה, נוכל למנוע תאונות עבודה שונות, מחלות מקצוע ושלל נזקים אחרים. בנוסף, חשוב מאוד לדעת כי על פי החוק, מחויב המעסיק לדאוג לסביבת עבודה בטוחה ככל הניתן, ובכלל זה גם להדריך את עובדיו על הסכנות השונות בעבודה ולדאוג להעביר את נהלי הבטיחות לעובדים, כך שניתן יהיה לצמצם את הסכנות השונות במקום העבודה ככל הניתן.

מהי תקנת מסירת מידע והדרכת עובדים?

מדובר בתקנה בחוק, הקובעת כי "מחזיק במקום עבודה ימסור לעובד במקום העבודה מידע עדכני בדבר הסיכונים במקום, ובפרט בדבר הסיכונים הקיימים בתחנת העבודה… וכן ימסור לו הוראות עדכניות לשימוש, הפעלה ותחזוקה בטוחים של ציוד, של חומר ושל תהליכי העבודה במקום". מכאן, שעל כל מעסיק לתדרך את עובדיו על כלל הסכנות, המכונות והחומרים הקיימים במקום העבודה, וכמו כן להסביר להם כיצד הם יכולים לשמור על בריאותם ובטחונם. על פי תקנת מסירת מידע והדרכת עובדים, הרי שהדרכות בטיחות בעבודה מהוות פרוצדורת חובה והן אינן אופציונאליות. כמו כן, על המעסיק לוודא כי כלל העובדים הבינו את הסיכונים השונים במקום העבודה וכי הם בקיאים בכל נושאי ההדרכה השונים (כל עובד – בהתאם לתפקיד אותו עליו למלא).

מדוע הדרכות על בטיחות בעבודה הינן כל כך חשובות?

פרט לעובדה כי מדובר בחוק במדינת ישראל, הרי שהדרכות על בטיחות בעבודה חשובות בשל הצורך וחובת המעסיק לשמור על חיי אדם. עובד אשר מתחיל את עבודתו ואינו מודע לסכנות שסביבו, עלול בקלות רבה לחוות פציעות שונות, לגרום לאנשים אחרים לפציעות שונות ואף חמור מכך. את כל הבעיות הללו ניתן למנוע מראש באמצעות מתן הדרכה טובה ויעילה, שתסביר לעובד באופן הפשוט והטוב ביותר ממה עליו להימנע, כיצד עליו לבצע את עבודתו באופן הבטוח ביותר, ובשורה התחתונה – כיצד לשמור על חייו ועל חיי הסובבים אותו.

האם על כל מקום עבודה לבצע הדרכות על בטיחות בעבודה?

אנשים רבים נוטים לטעות במחשבתם כי קיימים מקצועות או מקומות עבודה בהם לא נדרשת הדרכת בטיחות כלשהי, בשל העובדה כי אופי העבודה עצמה אינו מסוכן. עם זאת, הדרכות על בטיחות בעבודה לא נועדו רק עבור אנשים העובדים בגובה, בקרבת אש, בקרבת חומרים מסוכנים וכדומה. למעשה, הדרכות על בטיחות בעבודה יש לבצע בכל מקום עבודה ובכל תחום – גם בעבודות הנחשבות בטוחות במיוחד, כמו למשל עבודות משרדיות. חשוב מאוד להבין כי בכל מקום עבודה קיימות שלל סכנות שונות, בין אם מדובר בסכנות כמו נפילה, פריצה של שריפה, טביעה ועוד, אשר לא כל העובדים מודעים אליהן בהכרח. מסיבה זו, גם כאשר עבודה נחשבת לבטוחה במיוחד – המעסיק עדיין מחויב בהעברת הדרכה על בטיחות בעבודה לעובדיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *