סמינריון איכותני

מהו סמינריון איכותני

מחקר איכותני מתאפיין במספר מועט של נחקרים ולעיתים נחקר בודד, אלא שמדובר במחקר עומק, כגון שאלונים המאפיינים פרטים רבים המלמדים על תוצאות עמוקות יותר, שכן, בשונה ממחקר כמותי אשר בא לאושש או להפריך תיאוריה קיימת הרי שמחקר איכותני בא לפתח מודעות או להשיג הבנה מסוימת של תיאוריה כל שהי.

מה החילוק בין סוג המחקרים בכלי המחקר?

כמו כן, במחקר איכותני כלי המחקר גמישים, שכן, בניגוד למחקר כמותני הנעשה באמצעות שבלונה וצורת עבודה מסוימת הרי שבמחקר שנעשה בעבודת סמינריון איכותני קיים מרחב גמישות בהתאם לסוג ומאפייני המחקר.

זאת ועוד, הנתונים עצמם הם שונים שכן במחקר כמותני הנתונים הם ניתוח ממצאי המחקר כאשר מנגד במחקר איכותני הנתונים הם יכולים להיות תעודות, מסמכים, פרוטוקולים וכדו', כמו גם עיבוד הנתונים הוא שונה שכן מדובר בעיבוד נתונים שונים לחלוטין .

האם המחקר מהווה מדגם מייצג?

נקודה חשובה נוספת היא שהיות ומחקר כמותני הרי שהמחקר הוא הלכה למעשה מדגם מייצג, היות והוא נעשה ע"י כמות גדולה של אנשים, כאשר ככל שישנם יותר משתתפים הרי שהדבר מלמד על מדגם מייצג.

אך מנגד, במחקר איכותני הרי שלעיתים הוא יכול להיעשות באמצעות נחקר אחד בודד, בהתאם לסוג ואופי המחקר המדעי אותו מקדמים ובוחנים, אשר על כן, המחקר אינו מדגם מייצג.

על כן, חשוב וראוי להבחין בין סוגי המחקרים השונים, לבדוק בכל קורס מהו סוג המחקר הנדרש, כך שהשימוש במחקר נעשה לפי סוג ואופי התחום של התואר הנלמד.

האם קיים קושי במחקר איכותני לעומת מחקר כמותני?

סטודנטים רבים מתלבטים בשאלת הקושי בהכנת המחקר עוד בשלבים הראשונים של כתיבת עבודות אקדמיות.

מחד מחקר כמותני קיים קושי בהשגת כמות האנשים הנבדקים, אולם לעיתים אין מדובר בעבודה קשה, אלא באיסוף הנתונים בדרך קלה ומקצועית לפי סוג העניין.

דוגמא לכך, כאשר נעשה מחקר הבא למדוד השפעה של פרסום הדו"ח השנתי על ערך המניה, הרי שהדרך לאסוף את הנתונים אינו קשה, שכן, הם נמצאים באתרים השונים החל מכאלה הקשורים לבורסה באופן ישיר וכלה באתרי הבנקים והזירות מסחר השונות.

כמו כן, הדרך למחקר איכותני לעיתים יכול להיות בנקל או בקושי שכן כל מקרה לגופו, ע"י מציאת אדם אשר יסכים להשתתף במחקר אולם לעיתים מדובר בבדיקה והשוואה הנעשית במידע אשר הוא קיים במאגרים השונים.

משכך, הקביעה כי מחקר מסוים יהיה קשה לעומת מחקר אחר, הרי שלעיתים יכול להיות קושי במחקר אחד ולעיתים באחר ללא קשר לנושא וסוג המחקר הנערך.

יחד עם זאת, יש לשים לב לכללים המפורטים באתר הקורס הנלמד תוך הקפדה עליהם בהתאם לנדרש לצורך הגשת המחקר ומוסד הלימודים, במטרה לקבל ציון טוב ומכובד אשר ניתן יהיה להתגאות בו.

שתפו את הפוסט עם חברים

מאמרים נבחרים מהבלוג שלנו

בפורטל משאבי אנוש וכוח אדם תמצאו את כל המידע הנחוץ לכם על זכויות עובדים, עסקים ועוד.

  • 9758431 - 08
  • פנחס ספיר 8, נס ציונה
  • 17:30 - 09:00
© 2019 All Rights Reserved