ההבדל בין תביעת נכות כללית לבין תביעת נכות מהעבודה

תביעת נכות

במידה ואתם נמצאים במצב של אובדן כושר עבודה, יש שתי אפשרויות שניצבות בפניכם. כלומר, אם נפגעתם במהלך עבודתכם, יש הליך מסוים אותו תצטרכו לעשות. מצד שני, אם את המגבלה שלכם קיבלתם שלא מהעבודה ובמסגרת שגרת החיים, הרי שמדובר בדרך אחרת לחלוטין.

שתי הדרכים אמנם די דומות זו לזו אך הפרטים הקטנים הם אלה שמשתנים ועל כן, עליכם לדעת את ההבדל הקיים בין תביעת נכות כללית לבין תביעת נכות מהעבודה

תביעת נכות כללית מתחילה בכך שאתם מגישים תביעה לביטוח הלאומי. בתביעה עצמה תצטרכו להוכיח כי נפגעתם ברמה כזו שמונעת מכם לעבוד ולהרוויח את שכרכם. דמי הפגיעה שלכם ייקבעו בהתאם לתשלום החודשי שהתקבל בביטוח הלאומי כל זמן שעבדתם. זאת בשונה מפגיעה שקרתה לכם במקום העבודה שם תקבלו את דמי הפגיעה בהתאם לימים בהם הייתם מנועים מלעבוד. בעקבות קבלת דמי הפגיעה אתם למעשה מוכרים כנכים בעקבות פגיעה בעבודה.

לאחר הגשת התביעה דרך עורך דין תאונות עבודה וקבלת דמי הפגיעה, תוכלו להמשיך בתביעת הנכות, במידה וקיים לכם הצורך בכך. אם המגבלה שלכם עודנה קיימת, גם לאחר התקופה בה קיבלתם את דמי הפגיעה, תוכלו להמשיך אל הוועדות הרפואיות, שם ייקבע גובה אחוז הנכות שלכם ובהתאם לכך גם קצבת הנכות. מנגד, בתביעת נכות מהעבודה יהיה עליכם להוכיח את אובדן כושר העבודה שלכם בעזרת רופא תעסוקתי החתום על כך שאתם אינכם יכולים לעבוד במקצוע שלכם.

בדומה לתביעת הנכות הכללית, גם בתביעת נכות מהעבודה יהיה עליכם לעבור וועדות רפואיות שם ייקבעו אחוזי הנכות שלכם ולפי כך גם קצבת הנכות שלכם. בהתאם למצבכם הבריאותי יקבעו הוועדות הרפואיות את גובה אחוזי הנכות שלכם וייתכן מצב בו דרגת הנכות בה אתם נמצאים לא תאפשר קבלת קצבת נכות. על כן, חשוב שתהיו מדויקים בבקשותיכם וכנים ככל האפשר בכל הנוגע למצבכם הבריאותי. במקרים כאלו, להסתיר את חוסר היכולת שלכם יכול רק לפגוע בכם עוד יותר.

לסיכום,

בין אם מדובר בתביעת נכות כללית, בין אם מדובר בתביעת נכות מהעבודה, חשוב לפעול נכון אל מול הביטוח הלאומי בכדי לקבל את כלל הזכויות שמגיעות לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *