כח אדם

גיבוש לעובדים

חברות כח אדם הפכו להיות אחד מגורמי ההעסקה הגדולים ביותר במשק הישראלי. יש עם המודל הזה בעיות רבות, בין היתר אי מתן זכויות, אבל העיקר הוא בלבול משמעותי: האם מדובר באדם שעובד בחברת כח אדם אבל רק מושאל לחברה אחרת, או שהוא פרילנס. לרוב, כשהמעסיקים רוצים "לנצל" את אותם עובדים, הם מגדירים אותם כקבלנים וזאת למרות שלא כך המצב. פעמים רבות בית הדין לעבודה נדרש להתערב, בגלל שמדובר בהעסקה לא חוקית.

מה זה אומר, לא הבנתי

יש שני מודלים של תעסוקה שאינם תעסוקה של עובד-מעביד. בעוד עובד-מעביד זה אומר שאותו עובד "שייך" למקום ההעסקה שלו, מקבל משכורת חודשית ותנאים, חופשות ואש"ל. עובד קבלן וקבלן בעצמו, כלומר פרילנסר, לא זכאי לאלו – מכיוון שהוא "מעסיק את עצמו". אבל יש הבדל משמעותי מאד בין קבלן לעובד קבלן. הרבה פעמים חברות כח אדם מנסות לטשטש את הגבול ביניהם, ומייצרות בעיה לבית המשפט.

לדוגמה: האם השאלה של עובד חברת כח אדם (מנקה לדוגמה או שומר) לחברה נוספת, שיש בה חוזי ותנאי העסקה, מזכה גם את העובד המושאל לאותם תנאים? תלוי את מי שואלים. בית המשפט נאלץ לפסוק פעמים רבות מה ההבדל בין קבלן לעובד קבלן.

מה ההבדל, בצורה פשוטה?

  • עובד קבלן הוא עובד של חברת כח אדם אשר מושאל לחברה נוספת, ומגיעות לו הזכויות של העובדים במקום. הוא לא יכול לקבל פחות מהם. בנוסף, אם הוא עובד 9 חודשים רצופים באותה חברה, הוא זכאי וצריך להצטרף אליה בצורה רשמית, ולא להיות מושאל באמצעות חברת כח אדם – שהיא זו שהשימה אותו והכשירה אותה לעבודה שם.
  • קבלן הוא עובד פרילנס, שמעבר לביטוח, אינו זכאי לדבר מהצד המעסיק, שכן הוא נחשב קבלן שירותים, ומעניק קבלה. הוא אחראי לתנאי ההעסקה של עצמו, לרבות מיסים.

מה שקובע לרוב הוא האם הפונקציה המושאלת / מועסקת היא במקצוע הנדרש דרך קבע במקום, לדוגמה מנקה, שומר, מנהל חשבונות וכו' או משהו שצריך רק פעם בשנתיים, כמו זיפות הגג. כשמנסים להצליב / להצריח בין שתי הפונקציות מתגלות בעיות משפטיות שמתגלגלות לבית המשפט.

למה בעצם לעבוד כך?

למעסיקים רבים יש אינטרס שצד שלישי יהיה אחראי על כל התנאים התעסוקתיים, ורצוי שזו אפילו לא תהיה חברת כח אדם אלא האדם עצמו. הבעיה היא שהרבה פעמים מנצלים, לא נותנים זכויות או לא משלמים בזמן, וכאן מתגלה השיטה – שבעיקרה היא מאפשרת חופש פוטנציאלי ברמת התעסוקה – במערומיה. חשוב לשמור על הגינות. ישנם מספר חוזי העסקה שיש בהם שלושה גורמים: חברת כח אדם, מקבל שירות ועובד. חשוב ששלושתם יצאו מרוצים, ולא לדרוס אותם עובדים רק בגלל שהם חלשים כלכלית או ניתן להחליף אותם "בקלות" לכאורה. חשוב מאד לתגמל את האדם על פי החוק ולא לשכוח שיש בית משפט לענייני עבודה ששומר על הזכויות של העובדים בישראל!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *